Ważne informacje i terminy



9 stycznia 2010

Rozwiązanie konkursu i o "Dziadach" II cz. słów kilka

Witam Was.
Na wstępie rozwiązanie konkursu świątecznego:
1) Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza"
2) Małgorzata Musierowicz "Noelka"
3) Frances Hodgson Burnett "Mała księżniczka"
4) Karol Dickens "Opowieść wigilijna"

Wszystkim uczestnikom dziękuję i gratuluję :)

A teraz treść posta dla uczniów drugiej klasy.
Ostatnio omówiliśmy II cz. "Dziadów" A. Mickiewicza. Musimy zapamiętać, że dramat ten pochodzi z epoki romantyzmu. Powstała również część IV i III - będziecie się z nimi zapoznawać w szkole średniej.
Akcja II części rozgrywa się w starym kościółku, w nocy. Chłopi zebrali się, aby odprawić stary obrzęd - dziady; czyli wywoływanie duchów i udzielenie im pomocy. Całej uroczystości przewodniczy Guślarz. Pojawiają się kolejno: duchy lekkie (Józio i Rózia - dzieci). Nie zaznały żadnych trosk za życia i dlatego proszą o dwa ziarnka gorczycy. Dostają i dzięki nim mają otwartą drogę do nieba. Po nich czas na ducha ciężkiego - Pana. Za życia był okrutny dla swych poddanych (towarzyszą jemu Duchy Ptaków Nocnych - Sowa i Kruk, które dają świadectwo jego przewinień). Ten duch będzie wiecznie błąkał się po ziemi - gdyż za życia nigdy nie był człowiekiem.
Duchem pośrednim jest Dziewczyna. Za życia igrała z uczuciami innych, odpychała wszelkie troski. Dlatego teraz błąka się samotnie po ziemi - jej kara będzie trwała jeszcze przez dwa lata.

Zadanie dla chętnych (3 punkty do zdobycia)
Napisałam wyżej, że duch Pana nie był za życia człowiekiem i dlatego jego kara jest wieczna. Co to znaczy być człowiekiem za życia? Odpowiedzi (minimum 3 zdania) drogą elektroniczną przesyłajcie proszę do środy 13.01.2010r. :)

Miłego weekendu i do zobaczenia w poniedziałek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz