Ważne informacje i terminy



11 grudnia 2009

średniowieczny a współczesny obraz śmierci

Pierwszoklasiści,
Dzisiejsza lekcja powinna nam pokazać, że sposób przedstawiania śmierci zmieniał się na przestrzeni wieków.
Średniowieczni twórcy ukazywali śmierć jako przerażającą, a wręcz odrażającą - jeśli przypomnimy sobie opis tejże w "RozmowieMistrza Polikarpa ze Śmiercią". Utwory takie miały skłaniać do refleksji na temat dotychczasowego życia, a w następstwie zmuszać do zmiany sposobu egzystencji.
Miron Białoszewski we współczesnym wierszu "Wywiad" podszedł do tego tematu całkiem odmiennie. Powiedzieliśmy dziś, że zastosował w utworze ironię - Śmierć w utworze "poety rupieci" nie jest odrażająca, Mistrz Miron początkowo jej nie rozpoznaje!

Dzięki poznanym utworom możemy zobaczyć, jak zmienił się sposób traktowania tematu śmierci. Od wywoływania w odbiorcach grozy, strachu po żart, ironię, próbę nabrania dystansu do tego, co nieuniknione.

Ciekawostka: Halina Poświatowska - poetka współczesna, choć nieżyjąca już - w wielu swoich wierszach (ale też "Listach" i "Opowieści dla przyjaciela") porusza temat śmierci (choć powszechnie uznawana jest za poetkę miłości).
Poświatowska walczyła o życie przez wiele, wiele lat. W swoich utworach ukazywała niekiedy lęk przed końcem. Częściej jednak nabierała dystansu, przybierała ton ironiczny. Starała się negocjować ze śmiercią - w prozie używa często żartobliwych określeń na swoje poważne dolegliwości (np. na duszności mówiła "podduszanko").
W jednym z wierszy tak opisuje śmierć:

dla przyrodnika
jesteś zagadką jak życie
dla fizyka
przeistoczeniem materii
dla wierzącego
przejściem do innego bytu
dla nas cierpiących
wyzwoleniem
[H. Poświatowska, śmierć (fragm.), w: tejże, Wszystkie wiersze, Kraków 2000, s. 434.

Myślę, że ostatnie dwa wersy mogą być ilustracją słów z wiersza Białoszewskiego, nad którymi dziś się zastanawialiśmy. Jak Wy uważacie?
[2 punkty do zdobycia za krótką wypowiedź na ten temat - przyjmę tylko te z logicznym uzasadnieniem ;)Oczywiście drogą elektroniczną. Na odpowiedzi czekam do środy.]

PS. Zdjęcie poetki to fotografia, na której jest tytuł naszego bloga.
PS2. Komentarze faktycznie były nieczynne - przez moją nieuwagę. Wszystko już powinno działać :)

Miłego weekendu uczniom I i II klasy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz